Witamina B6 chroni przed rakiem trzustki

W żywieniu witamina B6 jest nam niezbędna do metabolizmu zarówno białek, cukrów, jak i tłuszczy. Dbałość o odpowiednio wysoki poziom witaminy B6 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Chodzi tu jednak o dawki większe niż standardowe zalecenia w Europie.

Według europejskich wytycznych dzienne spożycie witaminy B6 powinno oscylować w granicach 20 miligramów. Natomiast w USA zapotrzebowanie ustalono znacznie wyżej, bo aż na 100 miligramów.

Naukowcy prześledzili osiemnaście badań analizujących związek pomiędzy rakiem trzustki a spożyciem witaminy B6. Metaanaliza wykazała, że wysokie spożycie witaminy B6 było bezpośrednio związane z niższym ryzykiem zachorowania na ten niezwykle śmiertelny nowotwór.

Witamina B6 znajduje się głównie w produktach zwierzęcych, szczególnie zasobnymi źródłami są wołowina, wątróbka, tuńczyk, a jeśli chodzi o owoce, to warto wspomnieć o bananach.

Mając jednak na uwadze, że większa konsumpcja produktów mięsnych nie jest korzystna ze względu na inne parametry zdrowotne, to warto rozważyć zastosowanie suplementów np. B-complex.

Źródło: https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-020-00628-7

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.