Rola witaminy D w zapobieganiu zakażeniom COVID-19

Wybuch epidemii COVID-19 spowodował globalny kryzys zdrowia publicznego. Niewiele wiadomo o czynnikach ochronnych tego zakażenia. Dlatego rozpaczliwie potrzebne są profilaktyczne środki zdrowotne, które mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia, progresję i ciężkość choroby. W tym przeglądzie omówiono możliwe role witaminy D w zmniejszaniu ryzyka COVID-19 i innych ostrych infekcji dróg oddechowych oraz ciężkości

witamina D

Jaki wpływ ma witamina D na zakażenie COVID-19?

W badaniach randomizowanych i metaanalizie wykazano, że suplementacja witaminą D ma działanie ochronne przed infekcjami dróg oddechowych; dlatego osoby, które są narażone na większe ryzyko niedoboru witaminy D podczas tej globalnej pandemii, powinny rozważyć przyjmowanie suplementów witaminy D, aby utrzymać krążące 25(OH)D w optymalnych poziomach (75-125 nmol/L).

Niektóre badania retrospektywne wykazały korelację między witaminą D a przypadkami i wynikami COVID-19, podczas gdy w innych badaniach nie stwierdzono takiej korelacji po skorygowaniu zmiennych zakłócających. Jednak nie ma wystarczających dowodów na związek między poziomem witaminy D a ciężkością COVID-19 i śmiertelnością. Dlatego do przetestowania tej hipotezy konieczne są randomizowane badania kontrolowane i badania kohortowe na dużą skalę.

Źródło:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876034120305311

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.