Regularne picie herbaty wzmacnia kości i chroni przed osteoporozą

Dowody przedstawione na podstawie badania przeprowadzonego na grupie ponad 1000 kobiet potwierdzają, iż regularne picie herbaty pomaga chronić kości przed osteoporozą.

Na zlecenie australijskiego rządu, naukowcy poszukiwali czynników, które mogą działać ochronnie i wzmacniać kości starszych kobiet.

Czynniki chroniące przed osteoporozą

Według badaczy z całą pewnością istotna jest dieta z wysokim udziałem białka, aktywny tryb życia i ograniczenie spożycia soli. Dowiedziono także, że regularne spożycie czarnej i zielonej herbaty jest czynnikiem wpływającym na zdrowie kości. 

Analiza wykazała, że gęstość mineralna kości, była wyższa u kobiet pijących herbatę w porównaniu z kobietami, które stroniły od tego napoju. Naukowcy uważają, że mimo iż herbata nie może zatrzymać osteoporozy, to z pewnością może ją wyraźnie spowolnić. Żadne czynniki żywieniowe nie mogą  w 100% wyeliminować ryzyka i zatrzymać postępu choroby, ale mogą być istotnym elementem terapii i profilaktyki.

Podsumowanie

Regularna konsumpcja herbaty ma korzystny wpływ na strukturę kości poprzez zmniejszenie utraty masy kostnej. Jednak nie może być ona zamiennikiem standardowo stosowanych leków i zalecanych w tej dolegliwości suplementów diety.

Źródło: https://academic.oup.com/ajcn/article/86/4/1243/4649499

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.