Palenie papierosów sprawia, że mięśnie starzeją się szybciej

Ludzie żyją średnio dłużej niż kiedyś, a zachodnia populacja starzeje się. Z tej przyczyny coraz bardziej powszechny staje się problem sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej związanej z wiekiem. Zjawisko to prowadzi do osłabienia mięśni, a w dalszej perspektywie także do niedołężności.

Eksperyment naukowy

Według naukowców palenie tytoniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia sarkopenii. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony przez duńskich badaczy.

Na podstawie eksperymentu stwierdzono, że organizm palaczy wytwarza więcej miostatyny, hormonu, który hamuje wzrost tkanki mięśniowej. Znaczenie mają także procesy zapalne w organizmie, które także są konsekwencją palenia.

Nasze mięśnie każdego dnia ulegają drobnym uszkodzeniom, również każdego dnia są odbudowywane podczas procesu syntezy białek mięśniowych. Można powiedzieć, że codzienna praca mięśni powoduje ich naturalne „zużycie, zachodzące codziennie procesy odbudowują je.

W przypadku palaczy odbudowa białek mięśniowych jest na nieco niższym poziomie. Pomimo że w kontekście krótkiego badania nie są to duże różnice, to jednak na przełomie wielu lat, zmiany te, są zauważalne.

Wniosek

Palenie jest skutecznym inhibitorem (czynnikiem ograniczającym) mechanizm odbudowy tkanki mięśniowej.


Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17609255/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.