Nawadnianie organizmu młodego sportowca

Dbanie o gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu u młodych osób uprawiających sport ma duże znaczenie z wielu powodów. Sprzyja zdrowiu i wydolności fizycznej oraz umysłowej, ale również sprzyja kreowaniu zdrowych nawyków żywieniowych na przyszłość. Nawodnienie szczególne znaczenie ma w miesiącach letnich, jednak wciąż wymaga całorocznej kontroli.

Rola wody w młodym organizmie

Szacuje się, że około 75% masy ciała u noworodków składa się z wody. Poziom ten z wiekiem ulega obniżeniu i stabilizuje się na poziomie powyżej 60%. Woda jest niezbędna dla niezliczonych reakcji fizjologicznych i dla wszystkich tkanek. Stanowi nośnik i rozpuszczalnik dla różnych związków, jest potrzebna do usuwania toksyn i „produktów ubocznych” metabolizmu, odgrywa główną rolę w procesie termoregulacji. Poza tymi i wieloma innymi funkcjami woda pełni również pewną rolę psychodietetyczną.

Otóż regularne sięganie po wodę w ciągu dnia może przełożyć się na stworzenie fundamentu pod budowanie świadomości dziecka na temat znaczenia prawidłowego odżywiania organizmu oraz zdolności do podejmowania dobrych wyborów żywieniowych również w przyszłości. To z kolei może przynieść efekt w postaci wieloletniego cieszenia się zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną oraz umysłową.

Nawadnianie w ciągu dnia

Nawadnianie jest niezwykle istotnym procesem dla młodych sportowców. Podczas wzmożonej aktywności fizycznej wydalane jest więcej wody niż w spoczynku. Ponadto większa kaloryczność diety osób aktywnych również wymaga większej ilości wody do prawidłowego metabolizowania wszystkich związków odżywczych.

Bez względu na wiek, wzrost, masę ciała, poziom aktywności, czy temperaturę powietrza należy spożywać dużo owoców i warzyw, pić wodę regularnie i w porcjach dostosowanych do potrzeb, w okresie cięższych treningów oraz upałów wspomagać się dodatkowymi elektrolitami (np. w postaci napoju izotonicznego), a także unikać wysoko przetworzonych napojów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.