Napoje gazowane osłabiają nasze kości

Właśnie do takich wniosków doszli Chińscy naukowcy, a jest to efekt badania na grupie ponad 10 tys. osób w wieku 20-75 lat. Z danych wynika, że im więcej napoi bezalkoholowych spożywali badani, tym większe było ryzyko złamań kości. W przypadku osób, które codziennie spożywały napoje gazowane, ryzyko złamań było niemalże 5 razy wyższe w stosunku do osób, które wykluczyły ze swojej diety tego typu napoje.

Z czego to może wynikać? 

Naukowcy uważają, że napoje gazowane wpływają negatywnie na zdrowie kości z racji znajdujących się w nich fosforanów. Dzieje się tak, dlatego że fosforan obniża poziom aktywnej formy witaminy D w organizmie.

Bardzo prawdopodobne jest także, że osoby regularnie pijące napoje gazowane są mniej skore do sięgania po napoje, które korzystnie wpływają na zdrowie kości. Takim napojem jest np. zielona herbata.

Warto dodać także, że napoje gazowane zawierające cukier mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała oraz wielu chorób metabolicznych.

Jak wiemy, wyższa waga wpływa również na ilość urazów narządu ruchu w tym złamań. W tym przypadku lepszym, choć nieoptymalnym rozwiązaniem są dietetyczne napoje gazowane typu light lub zero. 

Co zatem pić?

Najlepszy wybór dla zdrowia to woda mineralna, zielona herbata oraz 2-3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli masz wrażliwy żołądek, wybieraj wodę niegazowaną.

Źródło: https://www.mdpi.com/2072-6643/12/2/530

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.