Aktywność fizyczna chroni mózg przed dziedziczną postacią choroby Alzheimera
Ćwiczenia fizyczne mogą spowodować, że funkcje naszego mózgu będą znacznie wolniej j osłabiane wraz z upływem lat. Według niemieckich neurologów z Uniwersytetu w Tybindze dotyczy to również osób, z rodzinną historią choroby Alzheimera.
Badanie przeprowadzono na grupie osób, które otrzymały od jednego z rodziców geny posiadające chorobę Alzheimera. Według nomenklatury medycznej jest to choroba Alzheimera z autosomalną dominacją.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy badania, którzy ćwiczyli stosunkowo dużo, zaczęli wykazywać objawy łagodnej demencji ponad 15 lat później niż uczestnicy badania, których aktywność była stosunkowo niewielka. Podobnie jak w innych badaniach, za wystarczającą aktywność fizyczną uznaje się 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.
Wniosek
Fizycznie aktywny tryb życia może odgrywać ważną rolę w opóźnieniu i rozwoju choroby Alzheimera z dominacją autosomalną.
Naukowcy odnotowują coraz większą ilość dowodów na pozytywny wpływ ćwiczeń, które przeciwdziałają osłabieniu funkcji poznawczych i demencji. Są to zachęcające informacje nie tylko dla osób z chorobą Alzheimera na podłożu genetycznym.
Źródło:
journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1016/j.jalz.2018.06.3059
Najnowsze komentarze